किन यस्तो घृणा राजाप्रति ?

Changing the National Anthem (that sings the song of the kings) and renaming His Majesty’s Government to the Government of Nepal might seem like cosmetic changes. But these proposed changes symbolize Nepali peoples’ deep hatred to Monarchy. An article in Nepali:

दिनेश वाग्ले
वाग्ले स्ट्रिट जर्नल

संसदको पुनस्थापनासँगै देखिएको हर्सोल्लासले देशमा प्रजातन्त्र पुनर्वहाली भएको भान दिएपनि वास्तविकता त्यो होइन । देशमा प्रजातन्त्र, खासगरी पूर्ण प्रजातन्त्र, आएको छैन । सकारात्मक पक्ष, यो यथार्थलाई सडकमा रहेर निरन्तर नेताहरुलाई खवरदारी गरिरहेका जनताले बुझेका छन् । प्रधानमन्त्री भएका गिरिजाप्रसाद कोइरालाले पनि लामो समयदेखि तर्क गर्दै आएका हुन् संसदको पुनस्थापना नै आन्दोलनको अन्तिम विन्दु होइन, बरु पूर्ण प्रजातन्त्रका लागि प्रस्थान विन्दु हो । त्यसैअनुरुप कोइरालाले संसदको पहिलो ऐतिहासिक बैठकमा नयाँ संविधान निर्माणका लागि संविधानसभामा जाने प्रस्ताव गरेका छन् । यो ठूलो मुद्धा हो र यसले धेरैको ध्यान खिचेंको छ । तर मलाई अचम्म लागेको कुरा चाहीँ सानातिना जस्ता देखिने कुराले हामीहरुलाई कति प्रभावित पारेको रहेछ भन्ने हो । कान्तिपुर दैनिकको ‘पाठक मन्च’ (जसलाई यसपालीको नयाँ बर्षदेखि झन्डै एक पेज स्थान दिइएको छ र सम्पादक नारायण वाग्लेका अनुसार पत्रपठाउने पाठकहरुको संख्या यति बढेको छ, सयौंले स्थानै पाउदैनन्।) मा देखिने जनधारणा, सडकहरुमा सुनिने आवाजमा एउटा वडो रमाइलो मतैक्यता पाइन्छ । कुन विषयमा त्यस्तो मतैक्यता ? दरवार र राजाप्रति रोस पोख्ने र राजतन्त्रलाई तिरस्कृत गर्ने कुरामा ।

देख्दा साना जस्ता लागेपनि निम्नलिखित कुरा वितेका बर्षहरुमा हामी प्रजातन्त्रवादी नेपालीहरुलाई कत्ति विझाएको रहेछ भन्ने प्रष्ट हुन्छ ।

१) राष्ट्रिय गान परिवर्तन गर्नुपर्छ- माओवादीहरुले आफ्नो प्रभाव क्षेत्रमा केही बर्षदेखि नै राष्ट्रिय गीत बदल्न लगाएका हुन् । अहिले यो मागले बुलन्दता पाएको हुन्छ । राजाको गुणगान किन गाउने हामीले ? अब जनताको गीतलाई राष्ट्रिय गान बनाउनु पर्छ ।

२) श्री ५ को सरकारको साटो नेपाल सरकार- हो त नि, किन श्री ५ को सरकार ? को हुन् ती श्री ५ भनेका ? त्यसैले नेपाली जनताको र नेपालको सरकारलाई नेपाल सरकार भनिनु पर्छ ।

केहीले यी कुरालाई मुल मुद्धा भन्दा बाहिरका श्रृंगारिक परिवर्तन पनि भन्लान् तर यस्ता सानातिना जस्ता देखिने कुराले नेपाली जनाताको मानसिकतामा गम्भीर असर पार्ने गरेको छ । नामै मात्रको परिवर्तनले पनि ठुलो महत्व राख्छ । २०४६ मा बहुदल मिलेयता पुराना नामलाई प्रजातान्त्रिक मर्म अनुरुप परिवर्तन गरिएको उदाहरण छ । जहाँ पनि ठूलो राजनीतिक बदलावसँगै तिनको मर्म अनुरुपका नाम लगाएतका परिवर्तन नौलो कुरा पनि होइन । हिजो संसदमा देखिएको एउट रुचिपूर्ण, उल्लासपूर्ण र ‘हो ठिक गर्यौ’ भन्न मनलाग्ने दृश्यको उल्लेख गरौं । (उप) सभामुख ग्यालरी बैठकमा छिर्दा सधै अधिलगाइने श्रीपेच र राजदन्ड यसपाली देखिएन । आन्दोलनकारी सांसदहरुले श्रीपेच अंकित लोगो कोटमा पहिरिएनन् । कुरो सामान्य र सानो हो । तर त्यसलाई सुन्दा र देख्दा मनमा यति आनन्द आयो, राजालाई ‘ठिक्क पर्यो’ भन्न मन लाग्यो, अनि त्यसबाट मिलेको सन्तुष्टिले आङ् सिरिङ्ग भयो । राजाप्रति धेरै नेपाली जनतामा यति घृणा मैले वितेका बर्षहरुमा कहिल्यै देखेको थिइन । शायद उनीहरु विभिन्न वाहनामा लादिएको राजभक्तिलाई नचाहदा नचाहदै मौनरुपमा स्वकारीरहेका थिए । जस्तो मैले पनि स्कुलमा ‘श्रीमान गम्भीर’ नगाएको होइन । यदाकदा अल्छीलागेको बेला ठट्टा गर्दै हामी ‘राजाको गीत किन गाउने’ भन्दै बिचबिचमा आफ्नै नाम घुसाउथ्यौं । तर त्यो ठट्टा अहीले गम्भीर घृणामा परिवर्तन भएको छ । कसैले राजाको पक्षपोषणा गरेको सुन्दा रगत उम्लिन थाल्छ, तर्क छाडेर हातपातमै उत्रिउँ जस्तो लाग्छ ।

हिजो अफिसमा कसैले राजालाई सेरेमोनियल बनाए भइहाल्छ नि, सेरेमोनियल भनेको सम्बैधानिक भन्दा पनि कम अधिकार हो, भन्दा अरु सहकर्मीहरुबाट यति तीब्र प्रतिक्रिया आयो, तत्कालै त्यहाँ उसले आफूलाई सच्याएर ‘हो, नेपालमा राजाको खासै काम चाही छैन’ भन्ने निस्कर्ष निकाल्नु पर्यो । स्वतन्त्ररुपमा सोच्ने नेपालीहरुलाइ के परेको छ भने समश्याको सबै जड राजा हुन्, यीनले हामीलाई सदियौं देखि शोषण गर्दै आएका छन्, यीनलाई राख्नु भनेको हाम्रो प्रगतिलाई रोक्नु हो । यो सोच सही हो । दुखि जनता भएका देशमा राजा महाराजाले सधै सुख सयलको जिन्दगी जिइरहका छन् । त्यसैले राजालाई नारायणहिट्टीबाट हटाइनु पुर्ब कोटका ब्याच, संसदका बैठकहरुबाट हटाइदा मन हलुंगा हुन्छ ।

अब अर्को एउटा महत्वपूर्ण कुरा । जव शाही नेपाली सेनालाई नेपाली सेना भनिनु पर्छ भन्ने कुरा आउछ यसमा चाहि जनताले नामको मात्र परिवर्तन चाहेका छैनन् । सेनाको कुनै तालिम नै नगरेका राजाले सैनिक पोशाक किन लगाउने, जनताले नछानेका राजाले किन देशको सेनाको उच्च जिम्मेवारी बहन गर्ने ? फेरी सेनालाई कागजमा मात्रै संसद अन्तर्गत ल्याएर पनि अर्थ छैन । सेनामा प्रगतीशील सुधार गरेर आन्तरिक प्रजान्त्रको अभ्यास थाल्नु अहिलेको सबैभन्दा ठूलो चुनौती हो । प्रजान्त्रको अभ्यास गर्ने सेनाले र प्रजान्त्रको महत्व बुझेका जर्नेलहरुले कहिल्यै निरङ्कुशताको वकालत र समर्थन गर्दैनन् ।


Posted

in

by

Tags:

Comments

59 responses to “किन यस्तो घृणा राजाप्रति ?”

 1. Shree Shrestha Avatar
  Shree Shrestha

  ROYALS ARE NOT DEFEATED. ON THE TOP OF THAT WE HAVE NOW KOIRALA SARKAR. SO TORCH WILL BE PASSED FROM ONE KOIRAL TO OTHER KOIRALA. DOWN THE ROAD WE MAY EVEN HAVE PRIME MINISTER MANISHA KOIRALA. RIGHT NOW SUJATA IS IN SECOND LINE.

 2. AVINASHI Avatar

  HATE MONARCHY TO ITS FULLEST!

 3. santosh Avatar
  santosh

  Agreed that Jangi Nishan talks of vain glory of nepal when we are the poormost country: it doent need to be glorified

 4. shanti Avatar
  shanti

  MAOBADI MUST LAY DOWN ARMS before CONSTITUENT ASSEMBLY and ELECTIONS……….

  KING has to CONTINUE in whatever role that is appropriate….till a new system comes in effect…..

 5. nakechita Avatar
  nakechita

  A well written, informative and very relevant article for today written by Kamal Dixit in 2003 found at http://www.himalmag.com/2003/june/perspective_2.htm

  Because of tendency of people not to go to the article by linking, the full article is pasted here. Thanks Sanobhai (comment # 29) who pointed to this site.

  PERSPECTIVE
  The king’s song
  The military tune that became the anthem
  by Kamal Dixit
  Nepal did not have a national anthem as such till about 100 years ago. The Rana government of the day, it seems, made do with whatever melody came in handy for official events and celebrations. Local folk tunes, popular melodies and sometimes even a likeness of God Save the Queen would be played by the military band as the occasion demanded.
  Sometime during his reign (1895 to 1901) as hereditary prime minister and de facto ruler, Bir Shumshere Jung Bahadur Rana was advised that a salaami dhun (‘salutation melody’) each should be composed for the king and the prime minister. The military band was handed the task of composing a suitable tune, and it did so under the supervision of the bandmaster at the time, Director of Music, Nepal, Dr AM Pathan. The Shree Teenko Salaami, meant for the Rana prime minister, and the Shree Paanchko Salaami were pressed into service in 1899. (The three – ‘teen’ – ‘shrees’ referred to the Rana prime ministers, while the five – ‘paanch’ – ‘shrees’ refer to the Shah kings of Nepal. ‘Shree panch’ may be translated as ‘his majesty’.)
  This is how Purana Samjhana by Ram Mani Acharya Dikshit, advisor to Chandra Shumshere, reports the provenance of the tune of Shreeman Gambhir, the national anthem of Nepal. But it is a disputed legacy. The other claimant to the dhun is Bakhatbir Budhapirthi, who was a member of the band that Pathan headed. Officially, however, the tune remains ownerless, with the matter not decided either way.

  Chandra Shumshere Jung Bahadur Rana
  Chandra Shumshere Jung Bahadur Rana succeeded Bir Shumshere. His long reign (1901-1929) is often considered the peak period of achievement for the Rana autocracy, which held power from 1846-1950, a period when the Shah kings (‘maharaj-dhiraj’) were only titular heads. As the graduate among the Ranas, having studied in Calcutta and travelled to England, Chandra Shumshere understood the modern-day needs of pomp and ceremony. On ascending to office, ‘Maharaja’ Chandra Shumshere ordered his advisor to insert words into the two tunes.
  Ram Mani, as the superintendent of the Gorkha Bhasha Prakashini Samiti (the Nepali Language Publications Committee), a government-appointed watchdog body, was a natural choice for the responsibility. He turned to his assistant, the prominent poet Pandit Chakrapani Chalise, who fit lyrics into both salaami dhuns.
  With the overthrow of the Ranas in 1950, the melody glorifying the prime minister went the way of the autocracy; King Tri-bhuvan Bir Bikram Shah Dev returned from a brief exile in Delhi to retake power in agreement with democratic forces led
  by Bishweswor Prasad Koirala’s Nepali Congress. Expectedly, the Shree Paanchko Salaami came to be used routinely for state ceremonies.
  Over the years, the song underwent some change as the definition of what Nepal was, and who all should be included in its signature musical identity, expanded. The original wording was:
  Shreeman Gambhira Gorkhali prachanda pratapi bhupati
  Shree-paanch sarkar maharajadhirajako sada rahos unnati
  Rakhun chirayu eeshale praja phailiyos pakaraun jaya premale
  Hami Gorkhali bhai sarale
  Bairi saru haraun, shanta hun sabai brighna byatha
  Gaun sara duniyale saharsha nathako sukriti katha
  Rakhaun kaman, bhari biratale Nepalimathi sadhai nathako
  Shri hos thulo hami Gorkhali ko
  The first alteration to the song was the dropping of ‘Gorkhali’, which was supplanted by ‘Nepali’ in 1951. Gorkhali was by then seen as a limiting denomination referring only to the principality from where the ancestors of the Shah kings fanned out in conquest in the mid-18th century. Also, the term was by now closely associated with the Gurkha regiments of foreign (British and Indian) armies. Meanwhile, the name ‘Nepal’, which was inherited from the ancient Kathmandu valley, had come to denote the country as its borders stand today.
  The 1962 constitution, handed down by King Mahendra after wresting power from the elected government of BP Koirala in 1960, officially declared the Shree Paanchko Salaami as the national anthem. That is when it became the rastriya gaan, the national song. In it, the second stanza was excluded. Also dropped was the male-only reference implied by “bhai” (brother), apparently to make the anthem more gender-sensitive.

  King Tribhuwan
  Actually, the wording of the king’s anthem had nothing remarkable in it, and compared to the prime minister’s, which was certainly more melodious than the marching tune of the monarch, it was quite bland. And Chakrapani Chalise also added sweeter lyrics, including pleasant Sanskrit phraseology that worked for the music, such as the phrase, “…himashila mandita suhindu sashrita…” But being the king’s anthem, it was Shreeman Gambhira whose star rose with that of the Shahs.
  The second stanza in Shreeman Gambhira had some ‘meat’ in it, with messages and benedictions such as “…let the enemies vanish, let all obstacles and pestilence be calmed…” The words also exhort the Nepali people to be brave and loyal. But as we have it today, the national anthem simply extols the majesty of the king. It wishes him a long life, all success and the spread of his subject population – something that has come to pass with population explosion and the migration of Nepalis to faraway lands in search of survival. Shreeman Gambhira has the people praying for the monarch’s continuous triumph and wellbeing.
  Debating the anthem
  Time and again, voices have been raised for changing the national anthem. There is particular dissatisfaction that it is exclusively a paean to the incumbent on the throne. In fact, a number of patriotic songs have been nominated as its replacement, songs whose music is inspired by folk traditions rather than the imagination of a Pathan military bandmaster. Also, the fact of retroactive fitting of words into an existing tune is clear in the awkward rendering of the song, required to be sung with a stop-go gusto that is not there in the average Nepali language poetry that has been put to song.
  Interestingly, this awkwardness was only augmented when the ending phrase “hami Nepali daju bhai saraley” (‘all us Nepali brothers’) had to be replaced by merely “saraley” (‘by all’). This meant lengthening the one word and breaking it into seven syllables to force it into the tune at hand. This is why the end of the Nepali national anthem has always been a difficult campaign of open mouths and throats trying to get around a particularly difficult bend at the finish.

  Perhaps the ideal national anthem would be one that extols and glorifies
  exclusively the diversity – geographic and human – that makes up the nation-state of Nepal

  For these reasons, many songs have been proposed as alternatives. Among the numbers vying for the top spot is one penned by the firebrand 1940s poet and political activist Gopal Prasad Rimal and put to music by singer-composer Ambar Gurung. The song glorifies the Nepali flag: “Rato ra chandra soorya, jangi nishan hamro…” (‘In red, with the sun and the moon emblazoned, our martial standard…’) A more recent aspirant has been a long-forgotten song by one of the first successful poets of Nepali and a prolific writer, Shambhu Prasad Dhungel. Dhungel was given the title of ‘Aashu Kavi’ by Chandra Shumshere, who was impressed by the poet’s natural ability to simply churn out verse. The song, long forgotten, was resurrected by the singer and musician Deep Shrestha recently. It refers to the Nepali’s need for respect, which has a certain resonance today when the country is dealing with a serious problem of image: “Har bakhat harek kura ma, mana hos Nepalako, jaha jaha jaun hami, shaana hos Nepalako”. (‘All the time, and in every sphere, let Nepal be honoured; wherever we go, may we find Nepal perceived in glory’.)
  Some would say that the anthems that have been proposed and which seem to be popular have their own problems. The first is the image of Nepal that they project – of a conquering nation, replete with references to the khukuri, the besting of ‘enemy’ empires, and the territory that Nepal was forced to cede to the British after the Anglo-Nepal war of 1814-1816. Similarly, the references are also to Nepal as a country of the midhills, with little reference to the country and population as it has evolved, including the ‘trans-Himalayan’ fold and the Madhes plains region that now houses more than 50 percent of Nepali citizens.
  Perhaps an ideal national anthem could still be written for Nepal, and it could be done through a national competition of the kind that the Sri Lankans had in 1951 and the Thais are experimenting with now. And perhaps the ideal national anthem would be one that extols and glorifies exclusively the diversity that makes up the nation-state of Nepal – certainly the geographic and climatic differences between tarai, hill, mountain and trans-Himalaya, but even more importantly the diversity in the population. A lyric incorporating such a subject, and put to ‘good’ edifying music, would perhaps be able to add just a bit to the sense of unity of purpose that seems to be missing in the present-day political landscape.
  But there is always the counterpoint that suggests let sleeping rastriya gaans lie. A country’s glory and its image can hardly ever be measured through its national anthem, and there is an innumerable number of national anthems that perhaps do not reflect the aspirations and feelings of the people.
  All said and done, for the moment, Nepalis may be glad that at the very least they have a national anthem today to sing, howsoever out of tune and awkwardly, at celebrations national or local. And for this, we have to thank a Rana prime minister, a Pathan bandmaster and a Kathmandu pandit, all long deceased.

 6. santosh Avatar
  santosh

  the second question to ask is why is there so much hatred towards india?

  the point that nepal and india are bonded by socio-economic ties and that ordinary bihari bhaiyas have sympathy for the progressive nepal is well proved by an indian national who became martyr for the current peoples movement.

 7. suraj Avatar
  suraj

  MISSION IMPOSSIBLE-3 for now but as the real logic seems to be catching and the king has a huge task ahead for convincing why monarchy is necessary (which he wont), REPULIC OF NEPAL seems inevitable……

 8. sahaj Avatar
  sahaj

  yes that is a good idea we forget our past and show people all over the world what we really are jungi nishan

 9. suman Avatar

  dherai ramro chha…

%d bloggers like this: