बार र बेञ्चका सेतु

UWB Note: This blog in Nepali talks about the role of Supreme Court justice Anupraj Sharma as a pro-democracy judge. He was the chief guest of the national conference of Nepal Bar Association.

nepal bar association national general convention
सम्मेलनमा सर्बोच्चका न्यायाधिश अनुपराज शर्मा (दायाबाट दोस्रो) र नेपाल बारका अध्यक्ष शम्भू थापा । साथमा (बायाबाट पहिलो) सर्बोच्चका अर्का न्यायाधिश बलराम केसी र बारका उपाध्यक्ष शेरबहादुर केसी । तस्बिर राजेश केसी ।

हरेक क्षेत्रमा निरङ्कुश दरवारको तावेदारी गर्ने लहर चलिरहेको बेला सर्वोच्च अदालतका न्यायाधीश अनुपराज शर्माले आफूलाई प्रजातन्त्रवादी धारमा प्रस्तुत गरेका छन्

बालकृष्ण बस्नेत
विवाहपछि पहिलोपल्ट माइती फर्केकी छोरीको मन कस्तो हुन्छ ? कानुन व्यवसायीबीच आफूलाई पाउँदा त्यस्तै अनुभूति गरे सर्वोच्च अदालतका न्यायाधीश अनुपराज शर्माले । न्यायालयका दुइ अनिवार्य अंग बार र बेञ्च । छ महिनायता यी दुइबीच सम्बन्धको मात्रा घटबढ भइरहेको छ । न्यायाधीश नियुक्ति प्रकरणमा बारले आफ्नो औपचारिक कार्यक्रममा प्रधानन्यायाधीशलाई नबोलाउने निर्णय गरेपछि चुलिएको तनाव घटन सकेको छैन । यसको पहिलो असर प्रस्टै देखिन्थ्यो- बुधबार (हिजो) को कानुन व्यवसायी सम्मेलनमा । स्थापनाको स्वर्ण होत्सव मनाइरहेका बेला सम्पन्न हुने बारको ऐतिहासिक सम्मेलनको प्रमुख अतिथि को बन्ला ? मुलुकभरबाट भाग लिन आएका कानुन व्यवसायीमा यो प्रश्नले भित्रैदेखि गड्नु स्वाभाविक थियो । यस्तैमा सम्मेलनस्थल वीरेन्द्र अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन केन्द्र टुप्लिएपछि कालो कोटधारीका तालीले स्वागत पाएका थिए न्यायाधीश शर्माले । ‘विवाहपछि पहिलोपल्ट माइती फर्केकी छोरीलाई जस्तै अनुभूति भइरहेको छ,’ बार माइतीसरह भएको संकेत गर्दै उनले भने- ‘भेटघाट सुखद भए पनि त्यतिबेला घरका सबै कुरा ती छोरीले भन्नचाहिँ सक्दिनन् ।’

तीन दशकको वकालतको अनुभव सँगालेका न्यायाधीशले यसो भनिरहँदा सहभागी कानुन व्यवसायीहरू गम्भीर देखिन्थे । कहलिएका वकिलबाट शर्मा दुइ वर्षघि सीधै सर्वोच्च पुगेका हुन् ।नागरिक हक, मानव अधिकार र संविधान रक्षा गर्न नसक्ने निष्कर्षनिकाल्दै पुस १८ मा प्रधानन्यायाधीश दिलीपकुमार पौडेल र अस्थायी न्यायाधीश पवनकुमार ओझालाई औपचारिक कार्यक्रममा बहिष्कार गर्ने निर्णय नेपाल बारले गरेको थियो । पूर्वनिर्णय अनुसार सम्मेलनमा इतिहासमै पहिलोपल्ट प्रधानन्यायाधीशलाई निम्तो दिइएन । न्यायाधीशहरू केदारप्रसाद गिरी, मीनबहादुर रायमाझी, रामनगिना सिंह र खिलराज रेग्मी भने न्यायिक भ्रमणका क्रममा केही सातादेखि अमेरिका छन् । पौडेल र ओझाबाहेक सबै न्यायाधीशलाई बोलाए पनि कार्यक्रममा भने शर्मा र सर्वोच्चका अर्का न्यायाधीश बलराम केसीमात्र सहभागी भए ।

सर्वोच्चको ‘पवित्र हात’ सम्मेलनमा पाएको भन्दै बार अध्यक्ष शम्भु थापाले मन्तव्य राखेपछि फेरि तालीको गड्गडाहट सुनिएको थियो । अघिल्ला वक्ता वरिष्ठ अधिवक्ता दमननाथ ढुंगाना, अधिवक्ताहरू सुवास नेम्बाङ, हरिहर दाहालका मन्तव्यले पनि न्यायाधीश शर्मालाई बोल्न हौस्याएको थियो । श्री ५ ले संविधानको स्रोत आफैंलाई घोषणा गरेपछि न्यायाधीश ‘निरीह’ हुनुपर्ने अवस्था भन्दै ढुंगानाले व्यंग्य गरेका थिए । वाक्पटुताका धनी नेम्बाङले भने मन्त्रिपरिषद् उपाध्यक्ष डा. तुलसी गिरीसँग प्रधानन्यायाधीशको ‘कुम जोडाजोड’ को प्रसंग कोट्याइहाल्न भ्याए । ‘माइतीघर आएपछि तेरा सासू-ससुरा कस्ता छन् भनी सबैले सोध्छन् । तर दुलहीले खुलस्त पार्न सक्दिनन्,’ फेरि भावुक हुँदै शर्माले भने- ‘त्यस्तै हो, मानव अधिकारप्रति म प्रतिबद्ध छु । तर अरूको प्रतिबद्धताको ठेकेदारी लिन सक्दिन ।’

nepal bar association national general convention

सम्मेलनका सहभागीहरु

शर्मासहितको इजलासले माघ १९ पछि नागरिक अधिकारका पक्षमा थुप्रै फैसलाहरु भइसकेका छन् । शाही आयोग खारेज गर्ने ५ न्यायाधीशको विशेष इजलासमा उनी पनि सामेल थिए । शर्मा र मीनबहादुर रायमाझीको इजलासले एफएमहरुले समाचार प्रसारण गर्न पाउने भनी सरकारका विरुद्ध आदेश जारी गरेका थिए ।

सिंगो न्यायपालिकाको अभिभावक हुँदा प्रधानन्यायाधीशको अभाव खडकिनु पनि स्वाभाविक थियो । अप्रत्यक्ष रूपमै भए पनि सहभागीहरू भने त्यसलाई व्यक्त गरिरहेका थिए । पूर्वप्रधानन्यायाधीश केदारनाथ उपाध्याय सहभागी भए पनि केही बेरमै फर्किएका थिए । ‘अदालतको बल भनेको कानुन व्यवसायी हुन्,’ पूर्व न्यायाधीश अर्याल भन्दै थिए- ‘कानुन व्यवसायीको बल पनि अदालत नै हो ।’ यो अभावमा दुइ अंगबीच पुलको काम गरेका थिए न्यायाधीश शर्माले । ‘यो रिक्तता सधैं रहनुहुन्न,’ पूवअध्यक्ष दाहालको निष्कर्षथियो- ‘यसबारे पनि सम्मेलनमा छलफल हुनुपर्छ ।’ प्रधानन्यायाधीशलाई बहिष्कार गरेपनि आफ्नै पृष्ठभूमिबाट न्यायाधीश बनेका व्यक्तिलाई प्रमुख अतिथि बनाउदा पाउँदा कानुनव्यवसायीहरुको मनमा हर्षो चमक देखिन्थ्यो ।

बालकृष्ण बस्नेत कान्तिपुर दैनिकका कानून सम्बाददाता हुन् जसलाई बुधबारको सोही सम्मेलनमा नेपाल बारले प्रदान गर्ने ‘उत्कष्ट कानूनी पत्रकारिता पुरस्कार’बाट सम्मानित गरिएको घोषणा गरिएको थियो ।

Published by UWB

Pioneering blog from Nepal...since 2004.

10 thoughts on “बार र बेञ्चका सेतु

 1. त्यस्तै हो, मानव अधिकारप्रति म प्रतिबद्ध छु । तर अरूको प्रतिबद्धताको ठेकेदारी लिन सक्दिन ।’

  असल छोरीले माईतीको ईज्तत राख्नु त पर्यो नि ।

 2. The lawyers and Judges are two sides of the same coin. I had one case in the Supreme Court about eight years ago. During that period, they gave me a lot of problems. The lawyer takes for one pleading about Rs. 5000. Everytime the case is presented at the Court (Peshi), if he pleads he takes Rs. 5000.

  On the otherside, the Jusges of the Supreme Court they think themselves as Kings. If they have a minor headache, they do not come to the Court. And your Peshi goes to 2 to 3 months later. That way like one Sapkota, he spent 50 years in one case. Look at your justice system.

  Judges belong to King or Political parties. For example, Laxman Prasad Aryal is pro NC, like wise Biswanath is Pro NC and was with KP Bhattarai. Pawan Kumar Ojha is King’s bootlicker. In lawyers side also, Sindhu Nath , Basudev Dhungana and Tuladhar are for communists. Daman Dhungana, Shabhu Thapa, Prakash Basti, Radhe Shyam etc are for NC and Bal krishna and Sushil panta are Mandales. Now my question is how one can give justice to the people when they are politically divided.Some lawyers and justices have “give and take”.

  Anup Raj Sharma is the son of Keshav Raj Pindali who was the secreatry to BP Koirala. I came to know that he was nominated to SC after Asoj 18. He was nominated from the palace. Now I hear that palace asked him to decide on the dissolution of RCCC because it wanted to save face under tremendous American pressure and to release Deuba.

  What i wanted to explain here is that justice cannot be like “mausam Anusar ko tunik”. The justice should not change according to the weather.It should be always the same and interpreted in true faith according to the spirit of the law of the land primarily on the basis of the Constitution. In Nepal, justice changes as per the weather. So there is no faith of Nepalese people in the SC. It is like an organization of Dahi Chiure justice. Take for example Justice given by the present CJ. Anybody can laugh at him and his decision.

 3. limbu lai kehi thaha rahinchha, tesai hawa aarop laune ho? anup asoj 18 pahile nai aayako ho sathi. ani okil pani timile bhaneka jastai chahi hoinan hai…..

 4. correct me if I am wrong, but shambu thapa is associated with communits and I do know even in the election of Bar Association it’s usually a fight between Congressis and Coumminists

 5. All crooks of the first order. It’s nice fror them that all this Maoist insurgency is going on. A nice diversion for them from their corrupt rotten ways. We have all forgotten about their past decade or so of corruption to the 100th degree. I wonder who has buried a certain person called justice and who has hidden another chap called the truth.

 6. Advocates, judges are the most corrupt in Nepal.
  Sambhu in Panchyat days belonged to Nepal Bidyarthi Mandal(Mandale). very good mate to Kamal Thapa

 7. This blog of lawyers meeting could not draw much comments. From this also, we can say that people hate lawyers, judges and justice system in Nepal. If I have a problem, I will not go to court. I will better have out of the court settlement with my adversary. In today’s Khojtalash, you can read about justice system. There are so many stories. There are now about 20,000 cases pending at the Supreme Court. Justice delayed is justice denied.

  Our justice system is like this: Victim goes to the Court for justice. The court decides in favour of offender thus giving more trouble to the victim. This is exactly the true picture of justice system in Nepal.

Comments are closed.